Główna · Materiały · Forum · Linki · Galeria 18/03/2019 23:21
O Klubie
Adres koresp.
Politechnika Warszawska
Gmach Nowy Lotniczy
ul. Nowowiejska 24 p. 14
00-665 Warszawa

Zarząd:
Prezes: Olgierd Smoleński
Wiceprezesi:
Witold Grzesik
Tomasz Hypki
Sekretarz: Krzysztof Gugała
Skarbnik: Krzysztof Drabarek
Członkowie:
Robert Głębocki
Konrad Głowik

Komisja Rewizyjna:
Grzegorz Jaczyński
Tomasz Siewierski
Rudolf Wasilewski
Grzegorz Wysocki
Nie tylko młodszy brat Solidarności
Trudno mówić o polskiej polityce lat osiemdziesiątych nie wspominając o NZS. Powszechnie mówi się, że NZS był studenckim odpowiednikiem Solidarności, jego młodszym bratem. To na pewno prawda, ale daleko nie cała. Studenci byli o wiele radykalniejsi w swoich i postulatach i działaniach. Znacznie ostrzej widzieli otaczającą ich rzeczywistość, mniej czuli się uwikłani w bieżącą politykę i jej uwarunkowania. Władza doskonale zdawała sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie grozi jej ze strony młodych ludzi. Robiła wszystko by nie dopuścić do rejestracji Zrzeszenia. - Prosiliśmy, rozmawialiśmy, czas zacząć się domagać - napisali studenci Komitetu Strajkowego Uniwersytetu Warszawskiego, znudzeni sabotażem władz. Podobne nastroje panowały na innych uczelniach. Władze ustąpiły i po strajku okupacyjnym w lutym 1981 zarejestrowały NZS. Ale w dalszym ciągu nękały studentów i sprzeciwiały się ich działalności. - Od dłuższego czasu w całym kraju występują przypadki łamania praworządności. Jeden z takich incydentów miał miejsce w Opolu, w stosunku do naszych kolegów, studentów WSI - Marka Raczki i Tadeusza Szajera. Wymienieni studenci zostali zabrani z ławki dworca PKP Opole Główne na komisariat dworcowy MO, gdzie zostali dotkliwie pobici przez umundurowanych funkcjonariuszy - napisało miesiąc po rejestracji NZS Opolskie Środowisko Akademickie. Podobne rezolucje podejmowane były w całym kraju.

Władze atakowały NZS i studentów niejako w zastępstwie Solidarności, testowały, jak daleko mogą się posunąć. Następnie był strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, atak na Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie. I stan wojenny, w którym działacze NZS stanęli w pierwszym szeregu konspiracji.

Pod koniec lat osiemdziesiątych na powierzchnię wyszło już nowe pokolenie NZS. Byli jeszcze bardziej radykalni, nie chcieli godzić się na zbędne kompromisy z "czerwonym", mieli poczucie osamotnienia, a czasem wręcz wykorzystania przez "starych" z Solidarności.

Na spotkanie na Marszałkowską przyjdą na pewno także inni działacze NZS z różnych czasów. Warto, by przyszli także dzisiejsi. Warto znać swoją przeszłość.

Szczegóły na temat spotkania w linku:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/centrala/promocja-ksiazek-kamila-dworaczka-burzliwa-dekada.-nzs-we-wroclawiu-19801989-oraz-niezalezne-zrzeszenie-studentow-19801981.-wybor-dokumentow-warszawa,-28-lutego-2013

Więcej informacji na temat książek:

http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/burzliwa-dekada.-nzs-we-wroclawiu-19801989
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/niezalezne-zrzeszenie-studentow-19801981

Zapraszamy!
Michał Kurkiewicz
Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej
Biuro Prezesa
Instytut Pamięci Narodowej
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj si, eby mc dodawa komentarze.
Logowanie
Nazwa Uytkownika

HasoNie jeste jeszcze naszym Uytkownikiem?
Kilknij TUTAJ eby si zarejestrowa.

Zapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.