Nie tylko młodszy brat Solidarności
Dodane przez Zbynek dnia 24/02/2013 20:16
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza: Nie tylko młodszy brat Solidarności. NZS na Przystanku Historia (Warszawa 28 lutego 2013)

To na pewno będzie bardzo ciekawe i burzliwe spotkanie. W czwartek 28 lutego o godzinie 18:00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Okazją do spotkania jest wydanie przez IPN książek Kamila Dworaczka "Burzliwa dekada NZS we Wrocławiu 1980-1989" i "Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1981. Wybór dokumentów". W dyskusji wezmą udział liderzy NZS z lat 1980-1981 Jacek Czaputowicz i Jarosław Guzy, Tomasz Kontek (wrocławski działacz NZS w II połowie lat 80. i autor. Spotkanie poprowadzi red. Piotr Skwieciński (w II połowie lat 80. również działacz NZS, a dziś publicysta "W Sieci").
Rozszerzona zawarto newsa
Trudno mówić o polskiej polityce lat osiemdziesiątych nie wspominając o NZS. Powszechnie mówi się, że NZS był studenckim odpowiednikiem Solidarności, jego młodszym bratem. To na pewno prawda, ale daleko nie cała. Studenci byli o wiele radykalniejsi w swoich i postulatach i działaniach. Znacznie ostrzej widzieli otaczającą ich rzeczywistość, mniej czuli się uwikłani w bieżącą politykę i jej uwarunkowania. Władza doskonale zdawała sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie grozi jej ze strony młodych ludzi. Robiła wszystko by nie dopuścić do rejestracji Zrzeszenia. - Prosiliśmy, rozmawialiśmy, czas zacząć się domagać - napisali studenci Komitetu Strajkowego Uniwersytetu Warszawskiego, znudzeni sabotażem władz. Podobne nastroje panowały na innych uczelniach. Władze ustąpiły i po strajku okupacyjnym w lutym 1981 zarejestrowały NZS. Ale w dalszym ciągu nękały studentów i sprzeciwiały się ich działalności. - Od dłuższego czasu w całym kraju występują przypadki łamania praworządności. Jeden z takich incydentów miał miejsce w Opolu, w stosunku do naszych kolegów, studentów WSI - Marka Raczki i Tadeusza Szajera. Wymienieni studenci zostali zabrani z ławki dworca PKP Opole Główne na komisariat dworcowy MO, gdzie zostali dotkliwie pobici przez umundurowanych funkcjonariuszy - napisało miesiąc po rejestracji NZS Opolskie Środowisko Akademickie. Podobne rezolucje podejmowane były w całym kraju.

Władze atakowały NZS i studentów niejako w zastępstwie Solidarności, testowały, jak daleko mogą się posunąć. Następnie był strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, atak na Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie. I stan wojenny, w którym działacze NZS stanęli w pierwszym szeregu konspiracji.

Pod koniec lat osiemdziesiątych na powierzchnię wyszło już nowe pokolenie NZS. Byli jeszcze bardziej radykalni, nie chcieli godzić się na zbędne kompromisy z "czerwonym", mieli poczucie osamotnienia, a czasem wręcz wykorzystania przez "starych" z Solidarności.

Na spotkanie na Marszałkowską przyjdą na pewno także inni działacze NZS z różnych czasów. Warto, by przyszli także dzisiejsi. Warto znać swoją przeszłość.

Szczegóły na temat spotkania w linku:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/centrala/promocja-ksiazek-kamila-dworaczka-burzliwa-dekada.-nzs-we-wroclawiu-19801989-oraz-niezalezne-zrzeszenie-studentow-19801981.-wybor-dokumentow-warszawa,-28-lutego-2013

Więcej informacji na temat książek:

http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/burzliwa-dekada.-nzs-we-wroclawiu-19801989
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/niezalezne-zrzeszenie-studentow-19801981

Zapraszamy!
Michał Kurkiewicz
Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej
Biuro Prezesa
Instytut Pamięci Narodowej